Anul acesta spitalul nou împlinește 60 de ani

    0
    12

    Anul acesta, Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava- SPITALUL NOU, împlinește 60 de ani.

    De 6 decenii, la spitalul nou, au fost efectuate în jur de 3 milioane de internări, iar acest lucru spune multe, în primul rând evoluția plăcută a medicinei sucevene.

    Dinamica dezvoltării medicinei a fost una pozitivă, de la primele radiografii făcute cu RX, în anii `60, care aveau o doză bună de radiații și până la RMN de 3 Tesla (lipsit de radiații), am dat un banal exemplu.

    Medicina nu se poate face fără un corp sanitar și auxiliar bine pregătit, fără un director sau un manager care să recepționeze bine și rapid nevoile medicinei.

    Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, în prezent, are parte de un manager bun, respectiv doamna ec.Larisa Blanari, de directori buni, de medici buni, de asistenți buni, de infirmieri buni, de ingineri, bioingineri, economiști, referenți și muncitori capabili, iar pentru asta trebuie cu toții felicitați.

    Dan Șarpe

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.