Bucovina de Jos- oameni și locuri Ciprian Bojescu- omul care a scris și a trăit istoria

    0
    866

    Recent, scriitorul sucevean Ciprian Bojescu, mi-a înmânat ultima lui carte intitulată ”Stejari în Țara Fagilor”, înrămată într-un frumos autograf.

    Am citit-o cu mare interes, făcându-mi plăcerea să descopăr o mică parte din istoria bucovinenilor, trăită intens de domnul Bojescu.

    Farmecul acestei cărti constă în descrierea, prezentarea unor oameni sau mai bine spus a unor bucovineni contemporani cu autorul, demni de intrat în manualul de istorie. Arcadie Opaiț, frații Mihai și Gavril Moroșan, Eugen Tovarnițchi, Dumitru Caulea, Nicole Suciu, Dumitru Covalciuc, sunt așezați într-o ordine știută numai de domnul Ciprian Bojescu.

    Mărturisesc că o parte din materialele apărute în carte, le-am mai citit și în cotidianul ”Crai Nou”, domnul Ciprian Bojescu fiind un colaborator de nădejde la publicația amintită. De fapt, cred eu, alura boemă a ziarului este construită și de dl.Bojescu.

    Dragostea față de semenii lui a făcut, din Ciprian Bojescu, un om care prin harul scrisului, stă gata să se sacrifice pentru a scoate la lumină suferința prin care au trecut locuitorii din Bucovina alipită URSS-ului, actualmente în Ucraina, cât și despre realizările acestor. La Cernăuți, la Iordănești localitatea de baștină a autorului, românii nu se lasă. Ei luptă pentru drepturile lor, pentru supraviețuirea românismului, chiar dacă statul ucrainean se împotrivește.

    Pentru mine, domnul Ciprian Bojescu reprezintă omul care a scris și a trăit istoria, pot spune istoria fricii, adică cea stalinistă, dar nu și-a uitat originea.

    ”Ștejari în Țara Fagilor” merită un loc în biblioteca noastră.

    ”…Împreună cu Dumtru Covalciuc am fost pentru prima oară la Fântâna Albă, unde anual se organizează pelerinaje la ștejarul lui Ștefan cel Mare din Codrii Cosminului și la înălțarea celor trei cruci în memoria bucovinenilor secerați de gloanțe în 1941.

    Tot datorită lui Dumitru Covalciuc, care mi-a fost ghid prin Cernăuți și nu numai, am fost la cimitirul din Horecea unde se odihnesc oamenii de altădată ai Bucovinei. Plimbările printre mormitele vechi, sun o adevărată lecție de istorie. Din inițiativa lui Dumitru Covalciuc, care a luat atitudinea fermă, s-a stopat vandalizarea crucilor și a cavourilor românilor…” Ciprian Bojescu, Cum l-am cunoscut pe Dumitru Covalciuc?

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.