În săptămâna care tocmai se încheie, am citit cum doi medici de la Spitalul din Câmpulung Moldovenesc au fost arestați pentru că cereau, chipurile, de la pacienți sume cuprinse între 50-100 de lei (această valoare s-a mai perindat și pe la Suceava, deci îmi dă cu virgulă). Nu comentez valoarea, cerutul banilor (dacă așa este).
Despre unul dintre cei doi medici ortopezi, am auzit lucruri mega frumoase. Este un foarte bun meseriaș, face niște operații demne de profesori universitari, cu alte cuvinte un excepțional profesionist.
Din nefericire, când ai asemenea specialiști, chiar dacă ipotetic greșesc, dar știi că sunt unici în ceea ce fac, adică salvează oameni, pun oameni pe picioare, încerci să nu ajungi la nivelul de a-i bălăcări public. Salvezi ceea ce mai poți salva!
Sistemul de sănătate românesc, este unic în Europa, cu specialiști de excepție, iar pentru aceasta este urât. Cineva vrea ca sănătatea românească să nu mai fie la îndemâna fiecărui om, adică să vină și în sprijinul săracului și în sprijinul bogatului.
Când afirm asemenea lucruri știu ceea ce spun.
Un om, dacă greșește o dată, îl ajuți să-și revină, nu-l arunci la gunoi, iar dacă persistă în greșeli, îl pedepsești în funcție de gravitatea faptei.
Din nefericire, politica internă a noastră este de a distruge tot ceea ce este funcțional, uitând de prevenție, de umanitate, de valoarea un om sau de amploarea faptei pe care o face un om.
Să revenim la medicul de la Câmpulung Moldovenesc.
Pentru asemenea cazuri, dar nu numai, justiția trebuie să vadă un alt mod de a pedepsi. Pe vremuri era sintagma de „pedeapsa la locul de muncă” tocmai pentru ca statul să beneficieze de valoarea omului.
Un medic să ajungă la maturitate îi trebuiește ceva timp și experiența.
Ortopedul în cauză, inclusiv și cazul oncologului, medicii dedicați sunt ca „albastru de Voroneț”. Îi vezi, dar nu-i știi secretul meseriei, a „culori” și culmea, nici nu ai cum.
Dan Șarpe