Anumite instituții ale statului român sunt total inutile, incolore și nu fac altceva decât să cheltuie banii românilor.
O astfel de instituție este ICR.
Să promovezi cultura română sau tradițiile ori alte vorbe românești nu ai nevoie de un institut anume.
Nu am văzut ceva ieșit din comun făcut de către Institutul Cultural Român de când este el înființat. Cultura românească se promovează singură fără un institut anume, care dublează rolul unei părți din ambasadă sau consulat.
Din nefericire orice instituție a statului român situată în exterior nu te ajută atunci când ai o problemă.
Ele sunt create doar pentru a fi angajați anumite persoane cu recomandări politice, iar ca utilitate sunt aproape zero. La fel este și ICR!
Dan Șarpe