Dintr-o glumă, făcând bilanțul la Societatea pentru Cultură Românească ”Mihai Eminescu” din Regiunea Cernăuți membrilor societății născuți în anul 1939, au rezultat un număr de 4 membrii și anume:
- Ilie Popecu- docent universitar.
Autor a peste 380 de lucrări științifice publicate în Ucraina, Republica Moldova, România și Rusia. Este și președinte al Societății Regionale ”Golgota”.
A desfășurat diferite conferințe și simpozioane pentru cunoașterea de către contemporani, în special tânăra generație, a a activității comisie asupa populației românești din ținut.
Este un om de o rară bunătate și omenie.
- Octavian Voronca- profesor.
Provine dintr-un neam distins de cărturari și patrioți din suburbia Horcea a Cernăuțiului.
Ca profesor de matematică și director de școală s-a dovedit a fi un pasionat de cultură și istorie a Românilor, bucovinenilor, încadrându-se în activitatea Societății ”Golgota”, descoperind nume și fapte care se înscriu în paginile de suferință a românilor în regimul totalitar.
Este unul din cei mai activi membrii ai Societății Culturale Românești din Regiunea Cernăuță.
- Ștefan Doru (Dorin)- magistrat.
S-a născut în Cernăuți și provine dintr-o familie distinsă de magistrați. Tot ca refugiat s-a stabilit în România în orașul Târgu-Mureș, deținând mai multe funcții la Tribunalul din Târgu-Mureș printre care și Președintele Tribunalului.
Toți membrii familiei sunt cu studii superioare, pasionați de muncă și teatru și sora sa tot la Târgu-Mureș, ca profesie este inginer silvic și are o strălucită colecție de trofee de vânătoare.
Toți sunt niște oameni deosebiți și întâmplarea face să ne cunoaștem la Cernăuți, la festivitățile Societății ”Mihai Eminescu” cu ocazia Zilei Limbei Române.
- Bojescu Ciprian- tehnician silvic.
Născut în comuna Iordănești, județul Storojineț pe atunci, acum Raionul Hliboca- Regiunea Cernăuți.
După două refugii 1940-1944 împreună cu părinții ne-am stabilit în România. Părinții la Solca și eu la Suceava.
La Cernăuți, lucrând în transporturi auto, făcând mai multe deplasări cu autobuzele noastre, am avut ocazia să particip la mai multe manifestări organizate de Societatea Românească ”Mihai Emionescu” ajungând să fiu membru al acestei societăți, ocazie cu care am cunoscut o serie de personalități (poeți și scriitori).
Așa a început pasiunea de a publica câteva articole și apoi a scrie câteva cărți, și anume:
- File din Istoria satului Iordănești- autori Dumitru Covaliuc, Nicolae Sircă și Ciprian Bojescu
- Rătăcind prin Bucovina (pagini de jurnal)- Ciprian Bojescu
- Cu dragoste de pământ românesc- Ciprian Bojescu. Urmează și o altă publicație.
Sunt și membrul al Societății ”Golgota” și ”Arboroasa” din Cernăuți.