COMUNICAT DE PRESĂ

    0
    33

    Foaie Verde din Bucovina consideră că pentru România ziua de 10 Mai are o semnificație uriașă. Este Ziua Independenței și Ziua Regalității (Ziua Independenței este conectată de Ziua Regalității).

    Practic România Modernă este legată de regalitate cu accente venite de la Alexandru Ioan Cuza.

    După 22 Decembrie 1989 România trebuia, ca formă de guvernare, să devină monarhie constituțională, adică să revină la forma de conducere de dinainte de 30 Decembrie 1947, cu alte cuvinte să continue ceea ce a întrerupt comuniștii prin forța armelor.

    Interesant este că personalitatea uriașă a ultimului Rege al României, adică a MS Mihai I, a fost confirmată, premiată, chiar de către Imperiul Rus, de către doi președinți ruși. A fost recunoscut și de către cei din occident, de către casele regale.

    Noi românii, prin vocea slabă a clasei politice, nu am făcut măcar un referendum pentru a justifica istoriei care este forma de guvernare a României: republică semiprezidențială sau monarhie constituțională!

    Dan Acibotăriţă,
    coordonatorul activității Foaie Verde din Bucovina

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.