Foaie Verde din Bucovina consideră că România a pierdut în ultimele 3 decenii un lucru care cu greu mai poate fi recupera. Și anume resursa umană.
Occidentul a cumpărat la bucată tot ceea ce țara noastră a avut mai bun ca specialiști.
Din nefericire fără oameni pregătiți temeinic, nu ai cum să te dezvolți!
Uitați-vă la clasa politică din anii ’90, 2000 și comparați-o cu cea actuală!?! Este o diferență uriașă între, de exemplu actualul lider al liberalilor, domnul Ilie Bolojan, în raport cu Dan Amadeo Lăzărescu, Radu Câmpeanu ori Corneliu Coposu (am luat partea de dreapta a politicii românești), Bunul Dumnezeu să-I odihnească în pace. Politicienii din trecut aveau principii și un crez față de țară pe care nu l-au încălcat, nu l-au negociat.
Fără o resursă umană bine pregătită, degeaba ai bani mulți că tot prost îi cheltui, iar la urmă te mai faci și de rușine.
România suferă după școala veche, cea care a pregătit zeci de mii de specialiști.
Dan Acibotăriţă,
coordonatorul activității Foaie Verde din