Conspiraţii de pamflet

    0
    1001

    Că pandemia este o teorie a conspiratiei, deja nu mai este un secret… Mesaje pro şi contra pentru promovarea vaccinului (sau ce o fi el!…), a purtării sau nu a măştii mai mult sau mai puţin medicinale au zburat peste tot în spaţiul public de doi ani încoace. Se pare că de Paşte (acela catolic sau cel ortodox? Iaca nu ştiu! Aşa că luaţi în considerare eroarea de o săptămână corespunzătoare decalajului!… Sau… fiecare cu religia lui! Unii scapă mai repede!) se va termina cu teroristul numit codificat SARS-COV-2. Cine îl va lichida? Nici asta nu ştiu fiindcă nimeni nu l-a văzut cum arată, dar important e că nu mai e!

                Şi, la drept vorbind, ne-am cam plictisit de tâmpenia asta! Unii. Că alţii încă se ţin… Le e greu să creadă că totul a fost o excrocherie de talie mondială. Aşa că vor mai primi şi alte episoade.

                Oricum, pentru toată lumea se anunţă război. Terenul? Ucraina. Să fie doar o deturnare a atenţiei de la mascarada COVID? Unii zic că e cel mai convenabil aşa ca să ieşi onorabil din pandemită. Responsabilii mascaradei vor fi uitaţi, actorii şi-au luat bănuţii şi s-au tirat – ecrocherie tipică. Iar păgubitul, populimea, rămâne cu buza umflată căci „organele” vor ridica din umeri: „ – Ai dovezi?”

                Că va fi sau nu împărţită Ucraina între mahării lumii, nici asta nu ştiu, dar poate că Rusia şi-a propus să-şi redeseneze graniţele într-o negociere directă cu Unchiul Sam. E prea babană Ucraina ca să intre aşa în UE! La suprafaţa ei ar avea prea mulţi europarlamentari ce pot schimba orice balanţă în economia voturilor de la Bruxeles, aşa că stimate Putin, mai ia şi tu o parte! Vom fi şi noi, românii, invitaţi la festin? Ori decapitaţi!? Oricum, tot una e, că, dacă nu-i cap… tot decapitat se cheamă…

                Dar în timp ce vă uitaţi la televizor aşteptând boambele ruseşti, nişte băieţi din prea apropiatul Vest ne anunţă pe un ton grav cum că planeta se sufocă. Că e în călduri… Pardon! În încălzire globală! Şi uite de aceea avem vremea în schimbare. Desigur că mulţi sunt cei care vor aproba. Nu-i aşa? S-a schimbat vremea! Unde erau zăpezile de altă dată? Căci era zăpada cât gardul! Şi dacă le spui că zăpada a fost cât gardul dar a trecut plugul şi ţi-a curăţat-o din faţa casei, vei primi o privire chiorâşă pentru că drăguţul era prins cu ştirile de la TV (ori cu telenovelele) şi n-a observat că primarul, băiat destoinic, defila pe portiera tractorului ca să-l vadă lumea la treabă. (În locul subiectului „primar” poate fi trecut „vice-primar”, „şef de consiliu judeţean” etc. Adică orice politician responsabil cu mutatul zăpezii de pe partea carosabilă).

                Aşadar, pe acelaşi sistem deja consacrat, veţi fi avertizaţi din ce in ce mai grav că planeta moare şi că trebuie luate măsuri drastice de reducere a emisiilor de carbon. Cum? Să nu mai respiraţi voi şi neamul vostru cu tot cu animalele de pe lângă voi! Da! Nu înţelegeţi? Deja au apărut afişe ce anunţă că o mămică este iresponsabilă pentru viitorul planetei dacă dă naştere la mai mulţi copii. Nu, nu a apărut în China! Culmea! Nu de acolo pleacă iar planul! Nu! În Vestul civilizat! Nu, nu aţi văzut incă!… Încă sunteţi ignoranţi. Dar au ei grijă să vă trezească interesul pentru „lupta” ce trebuie să o duceţi pentru binele planetei. Deja au început nişte conferinţe prin şcoli pe această temă. Cine le predă? Nişte „somităţi” din prea-civilizatul Vest! Doar nu voiaţi ca să vină din China ori Rusia!?…

                Aşa că, animalele de companie vor fi un lux. Animalele crescute pentru subzistenţă în sate, iarăşi un lux. Vă vor obliga să scăpaţi de ele prin impozitare excesivă, legi aberante aşa cum v-aţi obişnuit deja de doi ani încoce. Că va trebui să renuntaţi la porc, vacă, oaie pentru că respiră, vi se pare acum ilar, dar vor fi politruci ce vor vota masiv aşa ceva. Ce veţi mânca? Lăcuste, greieri şi, eventual, omizi că s-au aprobat pentru alimentaţie! Daca vreţi carne, are tăticul Geiţ – ăla cu vaccinu’ – deja imprimante ce-ţi tipăresc cărniţa în format 3D, gata prăjită, dacă vrei. Tehnologia este făcută pentru astronauţi de mult timp în urmă, dar pentru ce e făcută o tehnologie dacă nu pentru mase? Şi ce motiv ai avea tu să mănânci de bună voie carne scoasă la imprimantă? E de înţeles un astronaut că ăla nu are cum să facă grătar în habitaclu, dar tu de ce ai mânca aşa ceva? Din curiozitate? Da, poate o dată sau de două ori. Te mai uiţi şi la preţ dar tot cea naturală te satisface… Ori dacă nu mai ai de unde să o procuri, că nu mai poţi creşte animale pe lângă casă, iaca te duci la imprimantă şi-ţi scoţi o porţie de hamburgheri… Şi, ghici, la ce preţ? Oare de ce a devenit Geiţ peste noapte cel mai mare proprietar de terenuri din SUA? Ar fi o conspiraţie să spun că pentru binele personal? Sau e firesc aşa! Dar pentru binele aproapelui, altul decât rude? Sa vă mai spun că are licenţă exclusivă pentru cărniţa scoasă la imprimantă? Nu, nu vă spun! E conspiraţie!

                Tot în aceeaşi idee vor fi mărite taxele pentru automobilele cu motor pe bază de combustibili fosili pentru a obliga deţinătorii să renunţe la ele. Tot în aceeaşi idee vor fi mărite taxele pentru centralele de apartament. Tot în aceeaşi idee vor fi închise termocentralele şi vor fi instalate în loc centralele atomice de cartier, tehnologie preluată de la submarinele nucleare ca să vedeţi cum industria de armament se dedică vieţii civile.

                Pentru că modulele atomice vor avea nevoie de resurse de apă pentru controlul procesului din reactoare, apa va deveni şi ea un ingredient de lux. Cine îşi va permite să trăiască într-o astfel de lume? Cei cărora nu le pasă de voi deşi clamează că pentru voi fac totul. Ei au totul şi vor avea totul. Voi, „nu veti avea nimic, dar veţi fi fericiţi”! Cum se defineşte această fericire clamată de ei, eu nu pot să o înţeleg. Dacă te vei revolta, probabil că îţi vor monta un buton de reset, în cel mai bun caz.

                Aoleau! Am dat în Marea Resetare Mondială!

                    Conspiraţie! Ptiu! Ptiu!

    Anton Minu

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.