Domnul Nicușor Dan, Președintele României, se mișcă ca un melc când vine vorba de nominalizarea candidatului la funcția de Prim-Ministru. Probabil că nu are creionat încă în minte un nume serios.
Bine, presa a vehiculat câteva nume, inclusiv al domnului Eugen Tomac.
Domnul Eugen Tomac nu este de-al nostru, nu pricepe nevoile românilor, dumnealui este un produs marca URSS-Ucraina, așa se prezintă situația pe internet, născut crescut în URSS-Ucraina.
De la un unchi, care a avut numeroase funcții de stat, am învățat următorul lucru: tot ceea ce a venit, în prima decadă a democrației românești, din fostul URSS în România, este cel puțin dintr-un serviciu, dacă nu chiar mai multe (să nu uităm că domnul Tomac a fost și sfetnicul tovarășului Petrov, iar atunci chiar regula este întărită).
Dacă România și-a epuizat toate variantele de candidat la funcția de Prim-Ministru și merge la ajutorul ucrainean sau moldovenesc, atunci fie suntem proștii Europei, fie ne ducem, mascat, la fentă, pe unificare sau reîntregirea națiunii române. Alte explicații nu sunt.
Nu știu ce vor face partidele micuțe din Parlamentul României, dar dacă cel mai mare partid va accepta varianta Eugen Tomac, atunci PSD chiar a ajuns un partid breloc.
Dan Șarpe