





De Înălțarea Domnului, la Centrul Cultural a comunei Moara, s-a desfășurat Festivalul – concurs național de folclor „Ograda cu dor”, ediția a XVIII-a.
Festivalul este unul cu tradiții care adună în jurul lui numeroase formații de dansuri și cântece populare românești. Putem spune că este o promovare a folclorului românesc.
Ctitorul festivalului este domnul profesor Constantin Irimia, un iubitor de folclor, un promotor al folclorului românesc și un neobosit căutator de tinere talente.
Festivalul „Ograda cu dor” este susținut de către Centrul Cultural Bucovina și bineînțeles de către Consiliul Județean Suceava și Primăria comunei Moara.
Mărturisesc că asemenea evenimente sunt binevenite și aduc un plus de valoare pentru folclorul românesc.
Dan Șarpe