Festivalul „Lectora”

    0
    14

    Astăzi, 30 mai 2026, Forumul Democrat al Germanilor din România, prin filiala locală Suceava, a organizat „Festivalul Lectora – Ediția 2026”.

    Un regal dedicat literaturii, artelor vizuale și bineînțeles o întâlnire cu prietenii.

    Timid, am intrat în sala restaurantului „Bucovina” , locul unde s-a desfășurat festivalul „Lectora”.

    Președintele FDG filiala județeană Suceava, domnul Ovidiu Șvarț, m-a întâmpinat îndrumându-mă spre locație.

    Am ales să privesc și să fac câteva poze, undeva în spatele sălii.

    Mărturisesc că timpul a trecut plăcut. Am aflat lucruri frumoase legate de trecutul germanilor în Bucovina, de povestea de dragoste a Bertei cu Ciprian Porumbescu, petrecută tot în zona Ilișești, practic, județul Suceava te poate purta într-o zonă a istoriei destul de captivantă pe o durată destul de lungă. Nu te plictisești!

    Tot la Lectora s-a povestit despre cum au trăit împreună, de sute de ani, germanii cu evreii, cu armenii, cu ungurii, cu românii, cu polonii. Cum se vizitau sau cu mergeau de sărbători unii la alții, la biserici, practic zona Suceveni a fost și este un loc unde naționalitățile au trăit și trăiesc într-o armonie perfectă.

    Mulțumesc, domnului Ovidiu Șvarț, Președinte filialei județene al Forumului Democrat al Germanilor, pentru găzduire!

    Dan Șarpe

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.