Începe şcoala, un nou val de ipocrizie va năpădi România. Desigur că presa va jubila lăudând valul imens de îmbolnăviri. Numai medicii responsabili, adică cei care au promovat examenele pe bune, care au înţeles pe deplin ceea ce au învăţat, vor fi sideraţi de ipocrizia generală generată de halatele albe, care se presupune că ar fi calificaţi pentru a fi ascultaţi de mulţime. Numai că e perioada în care se instalează gripa sezonieră şi, prostimea, deja cu creierul şters de propaganda valului de „pandemie” coronavirusată, va căuta să se ascundă sub pat în condiţiile în care cineva va avea nesimţirea de a strănuta. Din păcate, cei care ar trebui să fie un model de inteligenţă şi, pe cale de consecinţă, de urmat, vor fi cei care trebuie să decidă dacă vor rămâne în stadiul de ipocrit manipulat mental de jigodiile lumii sau vor da curs conştiinţei proprii de a fi parte integrantă din spiritul universal divin. Din păcate, acestă conştiinţă este dominată de frică: frica de a fi amendat de halatele albe, frica de a fi pradă îmbolnăvirii, frica de a fi linşat de soldaţii propagandei. Cine gândeşte puţin îşi poate da seama uşor că frica indusă în mase a fost principalul scop al acestei „pandemii”. Din păcate a şi reuşit pentru simplul motiv că majoritatea populaţiei a trecut prin şcoală ca gâsca prin apă, adică nu s-a „prins” învăţătura de ei cum apa de penele gâştei. Firava cunoaştere a funcţionării unui virus este uşor de manipulat de către cei calificaţi în acest fel de manevre. Şi, iată, la sfârşit de an 2020, când se numără bobocii, masa de gâgâitoare e în plină formare. Desigur că mass-media plătită pentru acest scop va aplauda şi va avea grijă să sufle în urechea lui gură-cască că trebuie să-şi pună botniţă până şi în cele mai intime locuri ale corpului. Şi nu mă miră ca să găsim că asemenea fiinţe să fie majoritare, având în vedere dinamitarea constantă a învăţământului românesc de la „revoluţie” încoace.
Şi gâgâitoarele vor aplauda monumentele de ipocrizie. Şcoala on-line, demonstrată a fi o idioţenie fără margini în faimoasa izolare a semestrului II a anului şcolar trecut, va fi ridicată la rang de „măreaţă realizare”. Nu trebuie să fii specialist ca să realizezi că atunci când se cuplează jumătate din ţară la cursurile on-line, traficul pe internet va fi sufocat. Pentru o transmisie on-line, vor apare sincope ce vor bruia dur mesajul interlocuitorilor. Furnizorii de servicii de internet vor afirma cu tărie că ei şi-au dat toată silinţa de a oferi suportul cel mai bun. Ba, chiar şi faimoasele antene 5G vor fi instalate pentru cauza „nobilă” de a oferi copiilor dreptul la învăţătură, nu-i aşa? Iar gâgâitoarele vor aplauda efortul lor, generând strângerea de fonduri din cheta publică pentru îndeplinirea lor. Va fi ceva similar cu cheta pentru tabletele celor nevoiaşi. Circul se desfăşoară pe aceeaşi retetă, iar cine nu are memoria ultimilor ani când „pandemia” de gripă aviară a „terminat” găinile din coteţele oamenilor, nu pot pricepe mizeria în care sunt angajaţi ca actori. Din păcate mulţi o fac cu bună ştiinţă, crezând că banii încasaţi pe rolul jucat îi vor plasa într-o zonă protejată. Să fiţi siguri că păpuşarii, adică cei care au gândit acestă mizerie, îi vor sacrifica la fel de uşor atunci când le vor deveni inutili.
Nu-mi pot imagina cum omul poate renunţa atât de uşor la propriile libertăţi doar pe baza unor poveşti inventate ticluit, e drept, de nişte indivizi, dar foarte lizibile pentru cineva cu o minimă încredere în cunoştinţele proprii. Îmi dau seama că nu toţi au puterea de a cerne aceste informaţii. Cauza nu poate fi decât slaba învăţătură acumulată.
Şi pentru că am abordat actul de învăţătură mă intorc la actul educaţional propus. Este evident că şcoala on-line va dinamita şi mai mult nivelul intelectual al românilor. Încep să cred că asta se şi urmăreşte de fapt. Dacă după 30 de ani de la „revoluţie” rezultatele sunt confirmate, pentru că de 30 de ani învăţământul românesc a fost subminat. Acum vom avea „al doilea val” de ucidere a erudiţiei. Ea se conjugă cu închiderea teatrelor, a sălilor de spectacol şi a oricărui act cultural. Păpuşarii lumii vă vor proşti, să fiţi siguri!
Şi pentru că gâgâiala din această toamnă va gravita în jurul răcelii sau a gripei sezoniere ridicată la rang de pandemie, vă anunţ că din experienţa anilor precedenţi, orice răceală se tratează la fel şi că orice virus gripal sau de guturai, fie că-i spune coronavirus sau nu, se tratează la fel, iar leacurile băbeşti au fost întotdeauna imbatabile. Şi în cazul de faţă, înfruntarea bolii este soluţia ideală de imunizare. Unii vor să vă vândă vaccinuri, alţii măşti, alţii viziere sau cuşti din plastic, mănuşi sau costume antichimice, dar singura cale de a fi imun la boală este efectul de vaccin obţinut prin trecerea prin boală. Iar exemplul cel mai concludent este cel dat de primii oameni din stat: preşedintele şi premierul. Ambii au fost declaraţi ca fiind covidaţi chiar la început de „pandemie”. Acum defilează liniştiţi pe ecrane, cu şi fără botniţă. Cine gândeşte puţin îşi poate da seama de ce ei nu au nici o frică de a se îmbolnăvi. Aşa că, urmând modelul suedez, socializaţi, treceţi prin boală dacă virusul alege să vă chinuie şi ieşiţi biruitori! Veţi defila şi voi victorioşi fără botniţă. Şi veţi râde la ipocrizia la care aţi fost părtaşi.
Până atunci, învăţaţi! Pe bune, învăţaţi! Sau învăţaţi pe bune! Pentru că sunt foarte mulţi cei ce vă vor proşti! Prea mulţi! Şi credeţi-mă, n-am crezut vreodată că o să spun asta!
Anton Nimu