Mai trebuie făcute vizite inopinate și prin piețele din municipiul Suceava

    0
    12

    Când domnul Vasile Rîmbu era Managerul Spitalului Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava făcea vizite inopinate prin spital, pe la diferite ore, să vadă cum stau lucrurile.

    De ani de zile observ ceva care afectează bugetul fiecărui sucevean. Aprovizionarea cu legume din piețele sucevene. Există o diferență de preț la legume sau fructe. O valoare este în piața din Burdujeni unde vinde adevăratul producătorul și alta este pe tarabă la comerciant (atenție marfa este cumpărată de către comercianți de la producători, adică din Burdujeni).

    Înțeleg că fiecare om trebuie să trăiască, dar să achiziționezi căpșunele cu 7-9 lei/kg din Burdujeni și să le revinzi cu 15 lei/kg este o diferență mare. Practic producătorul câștigă mai puțin decât vănzatorul!

    Problema asta nu este de acum și de ani de zile, iar acest lucru se poate remedia.

    Nu vreau să intru în amănunte ce se întâmplă în piețele sucevene, partea de distribuție a tarabelor, dar trebuie să existe un respect între vânzător și cumpărător, iar municipalitatea prin domnul Primar poate să ofere acest lucru. Vizitele incognito în piețele sucevene ale domnului Primar al municipiului Suceava va face bine tuturor.

    Domnul Primar nu poate obliga pe cineva cu cât să cumpere sau să vândă kilogramul de căpșuni, dar prezența dumnealui cât și interesul pentru binele suceveanului poate echilibra piața alimentelor.

    Dan Șarpe

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.