
L-am auzit pe Președintele României, dl.Klaus Iohannis, după trecerea moțiunii de cenzură din 10 octombrie 2019, că următorul guvern, care va fi unul liberal (asta așa se speră), nu va tăia niciun leu din salariile și pensiile românilor.
Această promisiune, din punctul meu de vedere, vine să liniștească o parte dintre românii care sunt angajați ai statului și implicit pe pensionari. Aceștia s-au precipitat, speriați că vor rămâne cu pensii neindexate, salarii mici sau șomeri.
Îmi aduc aminte, exat cu 10 ani în urmă, un guvern Boc care l-a început ne-a adus liniștea mult așteptă de a trăi bine, dar foarte repede au uitat de acest slogan, promisiuni și alte vorbe frumoase spuse și valabile înainte de a pune mâna pe putere. Din cei care ne-au promis ”să trăiți bine”, acum 10 ani în urmă sunt mai departe prezenți pe scena politică. Ei merg cu tupeu pe un grai dulce, dar după ce ajung la butoane, adică în fruntea ministerelor, s-ar putea să uite ceea ce au spus, vor pune mâna pe pixuleț, vor activa piesa de teatru jucată în 2009, 2010 și vor tăia atât cât au nevoie pentru a completa anumite găuri făcute în bugetul lor pe perioada opoziției.
Bine, bine, o să spuneți, dar în 2009, 2010, România, ca mai toate țările lumii, era în recesiune! Banii erau puțini, scumpi și cu dobândă mare, așa-i când treci printr-o perioadă economică grea, iar din aceste motive guvernul Boc, aplică cea mai ușoară și simplă soluție, taie din salarii și concediază.
Astăzi, dacă guvernul Orban trece de Parlamentul României, avem toate șansele să asistăm la o nouă recesiune de tip pedelistă, dar făcută într-un mod mai rafinat, mai artificial. Poate nu vor tăia din salarii, în schimb, ca să aduca niscai bani la buget, sigur va urma un nou val de scumpiri, poate un TVA mai ridicat, concedieri, iar ca meniul să fie complet pensiile nesimțite vor rămâne mai departe și cei săraci, lipsiți de apărare vor plăti pentru instaurarea guvernului liberal.
Nu cred în guvernul Orban. Nu cred într-un viitor mai bun, din simplu motiv că în ADN-ul lor, celor aflați în PNL, se află înmagazinat multă minciună și ură. Șansa PNL-ului de a guverna stă în trădarea unor parlamentari din PSD.
Minciuna și adevărul merg mână-n mână pe timpul campaniei, iar dacă se mai împletește și cu o schimbare de guvern, atunci cercul este închis. Președintele Iohannis poate să ne mintă, (vis-à-vis de subiectul tăierilor de salarii) pentru a câștiga un nou mandat, dar Partidul Național Liberal nu-și permite să îmbrace haina minciunii din simplu motiv că în 2020 vor fi două rânduri de alegeri.
p.s. Cei de la PNL au marele avantaj că românul uită repede și se consolează cu expresii de genul ”bine că suntem sănătoși”, ”să ne bucurăm atâta timp cât mai e pace”.