Municipiul Suceava- un loc ferit de viitor

    0
    597

    Prima atestare documentară a Sucevei o găsim în anul 1388. În acel timp domnitorul Petru Mușat, mută capitala Moldovei de la Siret la Suceava. Sigur, viață a exista și înainte de 1388, nu trebuie să ne gândim că în anul 1388 și nu înainte a fost așezat de sus numele de Suceava și trecut în documentele vremii.

    Ca să muți o capitală, în secolul al XIV-lea, îți trebuie ceva pregătire, putere financiară, militară și religioasă. Sunt patru ingrediente pe care dacă nu le aveai în acea perioadă, repede erai cucerit, jefuit și umilit.

    Pentru mine cel mai mare domnitor al Moldovei, din toate punctele de vedere, a fost și va rămâne Alexandrul cel Bun. El a întărit statul moldovean, făcându-l puternic atât economic, militar, cât și ortodox, de la Dunăre-Marea Neagră-Tisa-Nistru mergând spre Ardeal, trecând apele spre zone întinse, având cel mai mare teritoriul pe care l-a avut Moldova în toată istoria ei. Tot în timpul domniei lui Alexandrul cel Bun moldovenii au avut ocazia să-și ducă negoțul alături de mai marii lumii, adică de greci, armeni, turci, făcându-i pe toți să ne recunoască supremația în zona Mării Negre. Nu am avut parte de războaie distrugătoare, am cunoscut un progres economico-militar uluitor, lucru recunoscut de imperiile mari din acea perioadă. Tot în perioada 1400-1 ianuarie 1432 sau după academicianul bucovinean Ion Nistor 1400-31 dec.1431, atât cât a durat domnia marelui voievod, am intrat în rândul marilor civilizații culminând cu aducerea moaștelor Sfântului Ioan cel Nou la Suceava la Biserica Mirăuți sau Sfântul Gheorghe, dar las istoria pentru știutori și vreau să revin la municipiul Suceava din zilele noastre.

    Astăzi, Suceava noastră, cea mândră este condusă de 15 ani de inegalabilul primar dl.Ion Lungu, liberal cu ștate vechi și cu pretenții atât de mari, încât în vorbe depășește un oraș de talia Brașovului din Transilvania.

    De când este primar dl.Lungu banii n-au fost o problemă. Sute de milioane de lei au fost investiți în municipiul reședință de județ, dar spre surprinderea mea și a altora nu se vede. S-au schimbat țevile de alimentare cu apă rece a orașului, unele erau de pe timpul guvernării austriece, iar apa se păstra rece vară și călduță iarna. Cele înlocuite oferă sucevenilor o apă caldă, numai bună să-ți clătești gurița, cât despre consum, te lași păgubaș, nu că ar fi de-o calitate inferioară, dar gustul te ferește. S-a schimbat vechea canalizare, în unele segmente din oraș tot din timpul austriecilor era. Cea nouă, ne face bucuria că la orice ploaie mai puternică orașul Suceava să semene cu Veneția, lucrul nemaiîntâlnit înainte de guvernarea Lungu, iar despre stația de epurare, de când a fost modernizată, Suceava are parte vara de un miros neplăcut, este drept nu-l poți cuantifica pe hârtie, dar îl simți până în măduva oaselor.

    Ce a mai făcut superinteresant dl.Ion Lungu? Avem o parcare mega cosmică construită pe locul unde pe vremuri era un părculeț plin de verdeață și flori. Te simțeai minunat când admirai frumusețea trandafirilor, așezat liniștit pe o băncuță. Astăzi avem parte de tone de betoane, acoperit cu un granit crăpat, ciunțit, numai bun de aruncat. Toate acestea prezentate, adunate, dau un total uriaș, care te face să te întrebi ce rol și rost are?

    Din nefericire actualul primar liberal nu a reușit să rezolve ceva locuri de muncă, să avem un sport de calitate, mai ales un fotbal de calitate, deci a transforma municipiul Suceava într-o zonă ferită de viitor.

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.