După demisia IPS Petru din funcția de Mitropolit al Basarabiei este și normal ca Biserica Ortodoxă Română să aleagă pe cineva pentru a păstorii Biserica din Basarabia.
Cine va îmbrăca mantia de Mitropolit al Basarabiei va avea mult de muncă. Această înaltă responsabilitatea trebuie preluată de către o persoană care are o experiență în a comunica cu credincioșii, în a unii Biserica și destinele românilor din Basarabia, de a fi aproape de nevoile oamenilor și mai ales de a combate expansiune bisericii ruse în zonă. Să nu uităm că la doi pași de noi, de Basarabia, se duce un război dur, iar românii din Ucraina suferă și au nevoie de un lider pentru a fi mângâiați și ocrotiți.
Din punctul meu de vedere actualul episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului poate fi un foarte bun Mitropolit al Basarabiei.
Preasfințitul Părinte Nectarie de Bogdania este un om erudit cu o pregătire înaltă, cu un limbaj plăcut, academic, cu o cultură, o înțelepciune puternică, iar toate acestea îl recomandă a fi un bun păstor al Bisericii din Basarabia, adică un Mitropolit destoinic și respectat.
Dan Șarpe