Povestea de marți Asistenta

    0
    30

    Crina, o doamnă la 38 de ani, măritată și binecuvântată cu doi copii, de profesie asistent la spitalul din localitate, se pregătea să plece la muncă, tura de noapte.

    De ceva timp tot o chinuie o durere de cap.

    Lasă, că mâine dimineață, după tura de noapte, am să mă duc la neurologie să stau de vorbă cu un medic, spuse Crina, iar în același timp mai lua un antinevralgic forte.

    Din cauza lipsei de timp, biata femeie se tot amăgea că mâine-poimâine, merge la medic. Știa că și de data asta tot așa era. Bucuroasă că-i trece durerea de cap cu o pastilă, în secunda doi uita de promisiune.

    Munca de la spital era din ce în ce mai grea! Pacienți mulți, asistenți puțini, toți trag de tine, toți au drepturi, te filmează și postează pe rețelele de socializare, câteodată chiar se întreba de ce a ales această meserie (în sinea ei știa că-i place să aibă grijă de oameni).

    După ce se echipă în vestiar, Crina se duse pe secție. Nici bine nu călca pe hol, că o durere cruntă de cap o doborâ. Imediat asistenta și-a dat seama că nu-i a bine. A strigat după ajutor. O colegă o ridică și o puse pe un scaun. Între timp medicul care era de gardă se apropie repede de Crina, iar după un scurt control sună la neurologie.

    Un pacient observă toată mișcarea și în viteză scoase telefon pentru a filma.

    Dan Șarpe

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.