După evenimentele din Decembrie 1989, mi-am dorit ca România să redevină monarhie constituțională. Era un drept, o normalitate, pe care istoria o cerea. Din nefericire nu s-a întâmplat acest lucru, nici măcar nu s-a discutat public ( am vorbit în decembrie 1991, la Casa Vernescu, despre monarhie și faptul că trebuia să fim monarhie constituțională) despre continuarea monarhiei. Pe lângă acel drept istoric, România își câștiga repede, pe plan internațional, un respect uriaș, un sprijin financiar și o protecție binențeles toate venite din partea statelor care au ca și conducere monarhia. Să nu uităm că M.S. Regele Mihai I al României este rudă cu regina Marii Britaniei, regele Spaniei, a Belgiei, avea prietenie legate cu casele regale din Danemarca, Suedia, Olanda, Luxembrug, state puternice în această lume și care de multe ori decid viitorul omenirii. Din nefericire revenirea monarhiei în România nu s-a întâmplat, frâne au fost puse de către noua putere din anul 1990, în frunte cu Ion Iliescu.
30 decembrie 2019, reprezintă, ca dată istorică, împlinirea a 72 de ani de la abolirea monarhiei din România, care nu a fost altceva decât o lovitură de stat. Comuniștii de la noi, conduși de dr.Petru Groza, sprijiniți de un milion de soldați ruși, stabiliți pe pământ românesc, au încălcat voința poporului, constituția și l-au obligat de M.S. Regele Mihai I să abdice.
Nu sunt un istoric, deci nu intru în amănute legate de 30 decembrie 1947.
Ce reprezintă și ce va reprezenta monarhia pentru România și români? O întrebare normală, curioasă și de actualitate. Răspunsul…….Recent, pe postul național de televiziune am văzut un documentar despre casele regale din Bulgaria, România și Muntenegru. Finalul, poza, respectivului documentar, este unul, zic eu, tragic pentru Casa Regală din România. Casa Regală din Bulgaria apare într-o imagine bogată, regele Simion de Saxa este alături de o familie numeroasă, fericită, veselă, semn că există continuitate, Casa Regală de Muntenegru îl găsește pe regele, Nikola I al Muntenegrului, într-o poză de grup, era înconjurat de copiii lui, nepoți, rudele, toți la fel veseli, plini de energie și bucurie, Casa Regală de România, două persoane triste, supărate, învârste, așezate pe scaun, Margareta, Principesa României alături de soț, Principele Radu, iar în rest nimica, nu tu viitor, adică tineret, nu tu prezent, adică surorile, cumnații, ci, doar ei doi, doar ei doi, iar după…..
Cât a fost în viață și cu putere M.S. Regele Mihai I al României, Casa Regală avea bucurie, avea spirit, continuitate, îl avea pe Principele Nicolae alături de C.R., după ce regele a ajuns la o vârstă, când puterile i-au scăzut, a dispărut continuitatea, care după Constituția din 1923 trebuie să fie pe linie masculină, și a apărut haosul, lipsa de imaginație, iar șacalii au devorat liniștit ceea ce a mai rămas din Casa Regală de România.