Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava la ceas de sărbătoare (I)

    0
    24

    Sănătatea este cel mai de preț lucru la un om.

    Fără ea nu poți faci mai nimic!

    De-a lungul timpului, omul a încercat nenumărate variante pentru a-și menține o sănătate bună, iar pentru asta s-au efectuat fel și fel de cercetări, de încercări, de legi.

    Spitalul este mediul organizat unde se pot trata oamenii, locul unde durere, problema medicală, este înlăturată.

    Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava anul acesta împlinește 60 de ani de activitate (mă refer la spitalul nou).

    Nu sunt un povestitor bun sau un cercetător veritabil, cum sunt domnii doctor Mihai Ardeleanu și Ioan Iețcu, care au scris cărți de o valoare istorică semnificativă privind trecutul medicinei sucevene, dar pot să aștern câteva cuvinte legate de medicina suceveană, din ultimii ani.

    Pentru a funcționa bine un spital (chiar dacă mă repet) are nevoie de: medici, asistenți, infirmieri, îngrijitori, asistenți sociali, psihologi, brancardieri, supraveghetori, băieșițe, kinetoterapeuți, economiști, ingineri, referenți, registratori, bioingineri, fizicieni, chimiști, asistent manageri, farmaciști, telefoniști, liftieri, mecanici, electricieni, tâmplari, zugravi, paznici, pompieri, garderobieri, șoferi, instalatori, lăcătuși, muncitori, casieri, auditori, directori și un lider, adică omul-managerul care știe să armonizeze, să conducă, să atragă fonduri pentru a funcționa și dezvolta un spital, așa cum cere legislația plus cerințele (chiar mofturile) oamenilor.

    Pot spune că o adevărată ”armată de îngeri” veghează asupra bolnavului, iar dacă cineva nu este la locul lui totul se poate nărui.

    Fiecare manager, director și-a pus amprenta și a sprijinit buna funcționare al Spitalului Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava.

    Voi aminti doar o parte dintre dumnealor, cu scuzele de rigoare pentru cei omiși, dar cu promisiunea de a-i menționa în alte articole.

    Mai jos, cu emoții, îi voi aminti pe managerii din ultimii 30 de ani ai Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava. Cu toții au contribuit la menținerea și dezvoltarea medicinei sucevene.

    Domnul doctor Sorin Hâncu
    Un foarte bun chirug, un om cu un suflet mare, dar și un bun coordonator. A menținut spitalul pe linia de plutire, într-o perioadă critică, când banii erau rari.

    Domnul doctor Ilie Merticariu
    Domnul doctor a asigurat, pentru o perioadă scurtă de timp, ca totul să se desfășoare normal.

    Domnul doctor Cristian Irimie (Bunul Dumnezeu să-L odihnească în pace)
    Este omul care a sprijinit necondiționat spitalul. A iubit spitalul sucevean enorm de mult. Dezvoltarea maternității sucevene (chiar dezvoltarea spitalului) îi se datorează domnului doctor Cristian Irimie. I-a ajutat pe toți cei care au apelat la Domnia Sa.

    Domnul economist Costică Dăscăliuc (Bunul Dumnezeu să-L odihnească în pace)
    A fost primul manager, după Legea sănătății, Legea 95/2006. Modernizarea spitalului au făcut timizi primii pași de pe timpul domnului Dăscăliuc.

    Doamna doctor Doina Elena Motan-Ganea
    Doamna doctor a asigurat dezvoltarea spitalului sucevean până la venirea domnului Vasile Rîmbu.

    Domnul economist Vasile Rîmbu
    În perioada cât a condus domnul Rîmbu Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava s-au efectuat cele mai mari investiții. Practic, spitalul, în 11 ani cât a fost manageriat de către domnul Vasile Rîmbu, și-a schimbat fața, s-a modernizat complet.

    Domnul doctor Filip Florin
    A asigurat un interimat frumos, într-o perioadă nebună-agitată, de început de virus, până la venirea armatei la conducere.

    Domnul colonel medic Daniel Ionuț Derioiu
    A fost managerul din partea armatei, pe perioada celor 30 de zile, de interimat sau perioada de izolare, carantinare a Sucevei.

    Domnul general-maior în rezervă Ionel Oprea
    A fost coordonatorul SCU Suceava pe timpul celor 30 de zile cât a fost conducerea militară.

    Domnul doctor Anataloii Buzdugan
    Blând și atent cu oamenii, domnul doctor Buzdugan s-a dedicat nevoilor spitalului atunci când era greu, după conducerea militară.

    Domnul doctor Alexandru Calancea
    Un medic bun, un manager care a continuat investițiile la SCJU Suceava.

    Domnul doctor Mircea-Ionuț Jurchiș-Irimie
    Un medic dedicat care a pus în față nevoia pacientului, renunțând la funcțiile de conducere.

    Doamna economist Larisa Blanari
    Un manager dedicat, aflat la început de drum, care are puterea și înțelepciunea de a dezvolta, de a moderniza Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava.
    – va urma –

    Dan Șarpe

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.