Mi-a rămas întipărit în minte un citat, zic foarte înțelept, venit din partea bunicului unui prieten scriitor sucevean: ”cel mai valoros lucru la un om este sănătatea. Mai de preț decât sănătatea sunt copiii”.
Suedia, o țară unde democrația este bine conturată, are anumite lagune în privința binelui copiilor.
Recent, am citit ceea ce a pățit o familie de români stabiliți în Suedia din 2016. Din cauza unei glume venite din partea unui copil (o fetiță a familiei mai sus amintită), statul suedez i-a răpit din sânul familie două fetițe.
Sunt convins că mulți dintre D-voastră ați citit despre Tiana și Sara Samson.
De mai bine de 3 ani de zile, familia Samson, luptă să-și recupereze cele două fetițe minore din ghearele statului suedez.
Protecția copiilor este un lucru foarte important, cum la fel de important este ca copiii să crească în mijlocul familie, împreună cu părinții, frații, surorile, bunicii, mătușe, unchi, verișori.
Am văzut că s-au făcut demersuri uriașe pentru recuperarea celor două fetițe de către părinți, dar fără o implicare politică puternică cu greu poți să învingi pofta demonică a acelui departament urât din Suedia care chipurile ”tot timpul protejează copiii”.
România poate face anumite presiuni prin ambasade, iar dacă răspunsul este nimic, atunci treci la alt nivel diplomatic.
Suedia are nevoie de România, iar România trebuie să-și apere toți cetățenii.
Dan Șarpe