Ca la noi, la nimeni! Cam asta ar fi concluzia la care am ajuns. Ieșirea Sucevei din carantină se pare că a luat prin surprindere autoritațile județene. Prefectul de Suceava, al cărui nume nu mi-l amintesc, a reușit să-și dea cu stângu-n dreptu (nearticulat) amețind problema metropolitană. Pentru început, cei care aveau treabă la Șcheia, dar fiind localtari ai urbei reședință de județ aveau nevoie de zapiscă. Și viceversa. Ba chiar au fost cazuri hilare în care pentru a traversa o stradă pentru a cumpăra pâine, unii suceveni aveau nevoie de declarație pe propria raspundere. Și după bâlbele de rigoare s-a reușit eliminarea declarației pentru Șcheia.
Uite șeful, nu e șeful! La începutul pandemiei, când dreapta nu știa de face stânga, pe fondul haosului creat la Suceava, ministrul Sănătății, Nelu Tătar, o demitea pe economista Silvia Boliacu din funcția de șef al DSP ( fost subprefect în guvernarea PSD-ALDE), sub acuzația că ,,ar fi depășită de situație,, și o numea interimar la conducere pe medicul epidemioplog dr Manuela Trifan, detașată de la Iași. Cum s-au constatat niște raportări aiuritoare în ceea ce privește numărul de persoane depistate cu coronavirus și cum perioada de detașare a epidemiologului de la Iași la Suceava expira, ministrul a numit un nou șef. Un stomatolog de la Focșani, dr Cătălin Graur, fost director executiv la DSP Vrancea, demis de Tătar, pe data de 13 aprilie curent, în plină stare de urgență, pe motiv de gestionare proastă a activității epidemiologice, conform relatărilor presei vrâncene. Numai ca numitul Graur, pe data de 20 mai, nu s-a prezentat la DSP Suceava.
De la ABBA la BCCCCCCC. Pasionații sportului cu balonul rotund (ca să citez pe actualii comentatori sportivi de la teveurile de specialitate) își amintesc, cu siguranță, de echipa Dunărea Galați, care la un moment dat evolua, cu destul succes, și prin cupelele europene. Dunărea era cunoscută cu supranumele de ABBA. Adică un an în divizia A, doi în B, următorul în A. Foresta Fălticeni, care juca pe Areni la Suceava, pe care am vazut-o evoluând și ea în A, a dispărut din peisaj, ,,inventându-se,, o altă Foresta- entitate sportivă privată susținută din bani publici. Care se chinuie de ani buni să promoveze din eșalonul al treilea în cel secund. Nici în acest campionat nu a avut sorți de izbândă, perfidul COVID ucigând visurile fanilor. Așa că pe Areni ca evolua în continuare o echipă ce se va numi BCCCCC.
Nelu GANEA