Ședința coordonată de Cel Mare la Kremlin a început.
Toți cei prezenți simțeau că ceva important va urma, ceva ce va schimba Europa, ceva ce va schimba lumea și Rusia.
Doamnelor și domnilor, au fost primele cuvinte ale liderului principal, uitați-vă bine la oră și notați-vă data de astăzi, vom scrie istorie, iar cei fricoși se vor apleca în fața noastră. Am decis, la chemarea confraților din Ucraina, să le redăm demnitatea pe care au pierdut-o în fața unui neam pe care istoria noastră a decis să existe. Împreună cu fratele mai mic din Belarus, vom merge spre Kiev pentru a rezolva pentru totdeauna o problemă ce demult trebuia finalizată, adică să-i aducem acasă pe toți rușii din Ucraina. Știu că nu va fi ușor, că vor exista diferite piedici, dar dacă suntem uniți nimic nu ne poate opri. De la serviciul de spionaj am aflat că suntem ”așteptați” de o armată coordonată de către americani, dar i-am lăsat pe mercenari lui Prigojin să se ocupe de ei. Americanii sunt „dragostea” sârbilor (un râs izbucni în sală). Vom face și un referendum legat de teritoriile pe care le-am dat Ucrainei unde aveam o majoritate a populației de ruși, le vom integra în Rusia prin cerința Constituției. Nu vreau să avem de a face cu răzbunări personale, dar să știți ucraineanul este mai lipsit de suflet față de alții. Să aveți milă de femei, bătrâni și copiii, iar pe soldați să-i tratați cu respectul cuvenit unui soldat. Nu accept furturi, violuri, sau alte gesturi care nu fac bine armatei noastre. După ce începem operațiunea specială vom fi înjurați de toată Europa. Ne vor fura banii, investițiile, tot ceea ce ține de Rusia, dar vă promit că nimeni nu va pierde ceva, totul va reveni la normal după ce finalizăm operațiunea. Fiecare din Domniile Voastre au un rol important în viitorul Rusiei. Nu vreau să dezamăgiți marele popor rus. Doar uniți suntem puternici!
Prigojin, vreau să nu-i ucideți pe toți soldații străini! Știu că sârbii au ceva de împărțit cu americanii, dat încearcă să temperezi lucrurile. Adaptează-le după cerința focului.
Am înțeles! Dar Excelența Voastră, sârbii sunt aici pentru dreptate….. Cel Mare ridică mâna semn că nu mai vrea să audă multe vorbe!
Președintele Rusiei se ridică în picioare și cu o voce puternică se adresă celor prezenți: să înceapă ce trebuia de mult să înceapă! Trăiască Mama Rusia!
Din sală se auzea un ropot de aplauze, urmate de urale, semn că Cel Mare este sprijinit necondiționat!
– va urma –
Dan Șarpe