Mulți dintre Domniile Voastre probabil că se tot întrebă cine va fi viitorul Prim-Ministru al României?
De la PNL cu greu se mai poate accepta alt nume, în afara domnului de la Oradea unde poluează cu răhățel Crișul Repede! În varianta în care domnul Ilie Bolojan, alintat de către poporul român Ilie Sărăcie, era îndepărtat din funcția de Președinte al PNL, sigur va urma viitorul lider liberal, adică șeful. Pentru liberali, cu domnul Ilie Sărăcie președinte, le-ar sta bine în opoziție. Dacă sunt inteligenți, aduc tineri de valoare, ar avea șanse ca partidul să crească, să mai absoarbe anumite partidulețe mici ori parlamentari din alte partide, să se pregătească pentru viitoarele alegeri locale, parlamentare și prezidențiale.
Domnul Simion George, Președintele AUR, din declarațiile Președintelui României, domnul Nicușor Dan, nu va fi numit. Dacă, domnul Nicușor Dan are viziuni de țară l-ar lăsa pe domnul George Simion. Și atunci se va vedea capacitatea de negociere al Președintelui partidului AUR.
Un candidat din zona USR are fi o poveste urâtă pentru domnul Nicușor Dan și pentru românii, care s-ar finaliza cu un mare fâs.
Minoritățile, UDMR-ul, au fost întotdeauna cu puterea. Deci pe ei nu-i interesează „mirosul” partidului care este la putere, ci doar funcțiile, banul, să pună și dumnealor ceva deoparte pentru „zile negre”. Posibil UDMR să se vândă mai greu, ca femeia aceea care se dă fată mare, dar are „kilometri” la activ.
Se poate merge și pe un parteneriat din societate civilă, un Prim-Ministru cu afecțiuni pentru Bruxelles, dar care chipurile nu este „înregimentat politic”. Viața lungă acest individ în fruntea unui guvern nu va avea.
Singurul partid care are puterea de a forma un guvern și puterea de a închega ceva în jurul lui este PSD-ul. Propunerea trebuie să fie pentru președintele partidului, iar în acest caz este domnul Sorin Grindeanu.
Dan Șarpe